Zastanawiasz się jak napisać CV? Dla większości osób poszukujących pracy, dobre CV jest tym, co stoi między wymarzoną pracą a bezrobociem. Popraw swoje CV, a będziesz dostawał odpowiedzi od każdej firmy, do której się zgłosisz.
Jeśli jednak Twoje CV jest słabe, skończysz siedząc tygodniami, a może nawet miesiącami, zanim otrzymasz choćby jedną odpowiedź.
Więc pewnie zastanawiasz się, jak można napisać CV, które prowadzi do HR menedżerów zapraszających Cię na wywiady codziennie.
Cóż, trafiłeś we właściwe miejsce!
W tym przewodniku, mamy zamiar nauczyć cię wszystkiego, co musisz wiedzieć o tym, jak zrobić CV:
Jak zrobić CV – krok po kroku
- Wybierz odpowiedni format i układ CV
- Wspomnij o swoich danych osobowych i kontaktowych
- Użyj podsumowania lub celu życiowego
- Wymień swoje doświadczenie zawodowe i osiągnięcia
- Wspomnij o swoich najważniejszych umiejętnościach miękkich i twardych
- (Opcjonalnie) Dołącz dodatkowe sekcje CV – języki, hobby itp.
- Dostosuj swoje informacje do ogłoszenia o pracę
- Przygotuj przekonujący list motywacyjny
- Popraw swoje CV i list motywacyjny
Jak stworzyć CV (właściwy sposób!)
Zanim zaczniesz pracować nad swoim życiorysem, musisz zdecydować, jak go skonstruujesz.
I nie – nie powinieneś używać podstawowego edytora tekstu. Chociaż jest to najbardziej popularna metoda tworzenia CV, to jest ona bardzo daleka od najlepszej.
Z podstawowym CV w edytorze tekstu będziesz musiał spędzić godziny na zabawie z formatowaniem. Dokonasz drobnej zmiany i BAM! Cały układ Twojego CV się posypał.
Zamiast używać edytora tekstu, zalecamy wybór kreatora CV. Nasz kreator życiorysów jest szybki, łatwy, a co więcej, wygląda o wiele lepiej i mieści więcej informacji niż przeciętne, oklepane CV.
Jak wybrać odpowiedni format CV?
Istnieją trzy rodzaje formatów CV: odwrócony chronologiczny, funkcjonalny lub oparty na umiejętnościach oraz kombinacja tych dwóch. Wybór zależy od rodzaju pracy, o którą się ubiegasz i poziomu doświadczenia.
3 formaty CV to:
1) Odwrócony chronologiczny format CV – Jest to najbardziej popularny format CV i jest idealny dla osób z dużym doświadczeniem zawodowym, które jest istotne dla stanowiska, którym są zainteresowane.
2) Format CV oparty na funkcjach/umiejętnościach – Jeśli brakuje Ci odpowiedniego doświadczenia zawodowego, ponieważ jesteś studentem/ świeżo upieczonym absolwentem, lub szukasz możliwości zmiany kariery, format oparty na umiejętnościach jest lepszym wyborem.
3) CV kombinowane – CV kombinowane to świetny wybór dla osób poszukujących pracy z bardzo zróżnicowanym zestawem umiejętności. Jest to przydatne, jeśli ubiegasz się o stanowisko, które wymaga wiedzy z 3-4 różnych dziedzin i chcesz to wszystko pokazać w swoim CV. Powiedzmy, na przykład, że ubiegasz się o stanowisko kierownicze, a wymagania dotyczą wiedzy z zakresu zarządzania, sprzedaży i rozwoju oprogramowania.
Więc, który z nich wybrać?
W 90%+ przypadków, chcesz trzymać się odwrotnego formatu chronologicznego CV. Jest to najczęstszy z nich i większość menedżerów HR jest do tego przyzwyczajona. Stąd w tym przewodniku skupimy się na tym konkretnym formacie.
Jaki jest najlepszy układ CV?
Pierwszą rzeczą, którą rekruter zauważa w każdym CV jest jego układ.
- Czy wygląda on na uporządkowany czy zagracony?
- A może jest za krótkie czy za długie?
- Czy jest nudny i łatwy do zignorowania, czy też krzyczy „Przeczytaj mnie!”?
Oto kilka najlepszych praktyk, jeśli chodzi o układ Twojego CV:
1. Jedna strona długości. Powinieneś przejść na 2 strony tylko wtedy, gdy naprawdę wierzysz, że doda to znaczną wartość. HR menedżerowie w dużych firmach dostać około 1,000 + CV miesięcznie. Nie zamierzają poświęcać swojego cennego czasu na czytanie historii swojego życia!
2. Wyraźne nagłówki sekcji. Wybierz nagłówek (na przykład H2) i używaj go do wszystkich nagłówków sekcji.
3. Dużo białej przestrzeni, szczególnie wokół marginesów.
4. Łatwa do odczytania czcionka. Zalecamy trzymanie się tego, co się wyróżnia, ale nie za bardzo. Nigdy nie używaj czcionki Comic Sans!
5. Wybierz odpowiedni rozmiar czcionki. Z reguły używaj 11-12 pkt dla normalnego tekstu i 14-16 pkt dla tytułów sekcji.
6. Z zasady zapisz swoje CV jako PDF. Word jest popularną alternatywą, ale ma duże szanse na zepsucie formatowania twojego CV.
Jeszcze jedną rzeczą, którą musisz rozważyć, jeśli chodzi o układ CV, jest to, czy wybierasz tradycyjnie wyglądający darmowy szablon CV, czy coś nieco bardziej nowoczesnego.
Jeśli dążysz do kariery w bardziej tradycyjnej branży – prawniczej, bankowej, finansowej itp. – możesz chcieć trzymać się pierwszego.
Jeśli jednak ubiegasz się o pracę w firmie technologicznej, gdzie ceniona jest wyobraźnia i innowacyjność, możesz wybrać coś bardziej kreatywnego.
Treść CV – o czym warto wspomnieć w CV
Teraz, gdy mamy już za sobą podstawy, przejdźmy do tego, jak napisać CV.
Najpopularniejsze sekcje w CV to:
- Dane kontaktowe
- Streszczenie lub cel życiorysu zawodowego
- Doświadczenie zawodowe (i osiągnięcia)
- Edukacja
- Umiejętności
- Sekcje opcjonalne – języki, publikacje, hobby itp.
Poniżej omówimy każdą sekcję CV od góry do dołu. Wyjaśnimy, co i jak napisać, abyś się wyróżnił i dostał pracę, na którą zasługujesz.
Informacje kontaktowe
Najbardziej krytyczną sekcją w Twoim CV są „informacje kontaktowe”. Nawet jeśli wszystko inne masz dobrze, nie zajdziesz daleko, jeśli kierownik działu kadr nie będzie mógł się z tobą skontaktować, bo źle wpisałeś swój e-mail.
Upewnij się, że dwukrotnie, a nawet potrójnie sprawdzasz sekcję informacji kontaktowych i upewnij się, że wszystko jest poprawne i aktualne.
Informacje kontaktowe, które należy zamieścić w CV:
Obowiązkowe:
- Imię / Nazwisko.
- Numer telefonu.
- Adres e-mail.
- Lokalizacja – czy znajdujesz się w okolicy, czy firma będzie musiała sponsorować relokację?
Opcjonalne:
- Tytuł – Twój tytuł zawodowy. Może to być Twoje stanowisko, słowo w słowo, lub Twoja pożądana praca. Pomyśl „Digital Marketing Specialist” lub „Junior Data Scientist”.
- LinkedIn URL – Jeśli masz aktualny profil, który może dodać wartość do Twojej aplikacji, upewnij się, że dołączasz link.
- Social Media – Czy masz opublikowane portfolio online? Dla programistów byłby to twój GitHub, dla projektanta Behance lub Dribble, a dla pisarza może to być twój osobisty blog.
- Strona internetowa / Blog – Czy jesteś obecny w sieci? Może blog, który pozycjonuje Cię jako eksperta w swojej dziedzinie? Jeśli tak, pamiętaj, aby o tym wspomnieć!
Czego NIE należy umieszczać w sekcji informacji kontaktowych:
- Data urodzenia (o ile nie jest wymagana w ogłoszeniu o pracę) – Kierownik działu kadr nie musi wiedzieć, ile masz lat. Nie jest to ważne przy podejmowaniu decyzji, a w najgorszym wypadku może doprowadzić do dyskryminacji ze względu na wiek.
- Nieprofesjonalny adres e-mail – Do: jan.kowalski@gimail.com Nie: slodkijasiu@gimail.com
- Zdjęcie głowy – Kierownik działu kadr nie musi wiedzieć, jak wyglądasz, aby ocenić Twoją aplikację, więc nie ma potrzeby, aby je zamieszczać.
Streszczenie lub cel CV
To nie jest tajemnicą dla nikogo, że pierwsze wrażenie ma znaczenie, czy są one w życiu osobistym, lub kariery.
Jeśli zostawisz złe pierwsze wrażenie, są szanse, to tam, aby pozostać. W końcu bardzo trudno jest zmienić czyjąś opinię o sobie.
To samo dotyczy poszukiwania pracy – kierownik działu kadr spędza około 6 sekund na skanowaniu każdego CV. Tak, twoje starannie napisane, ręcznie przygotowane CV dostaje tylko 6 sekund uwagi. O ile oczywiście nie uda Ci się pozostawić po sobie niesamowitego pierwszego wrażenia.
Możesz to osiągnąć dzięki dobremu podsumowaniu lub celowi. Oba te elementy umieszcza się na górze CV, tuż obok sekcji z danymi kontaktowymi:
Co to jest streszczenie CV i kiedy je stosować?
Streszczenie CV to 2-3 zdaniowe podsumowanie twojej kariery. Powinieneś używać streszczenia w zasadzie w każdej sytuacji, chyba że jesteś świeżo upieczonym absolwentem uniwersytetu lub zmieniasz karierę (w takim przypadku użyj celu życiowego, o którym więcej później!).
W podsumowaniu CV musisz wspomnieć o:
- Twoje stanowisko i lata doświadczenia. Np: Przedstawiciel wsparcia klienta z 5+ latami doświadczenia w branży IT. 1 lub 2 najważniejsze osiągnięcia (lub podstawowe obowiązki). Np: Specjalizowanie się w pomocy technicznej, obsłudze klienta i utrzymaniu użytkowników.
- Pożądany cel (ogólnie, pasja do pracy w konkretnej firmie). Np: Poszukiwanie nowych możliwości jako lider wsparcia w firmie z branży SaaS.
Co to jest cel CV i kiedy go używać?
Cel CV to, w skrócie, cel Twojego CV. Informuje on o twojej motywacji do rozpoczęcia pracy w nowej dziedzinie. Podobnie jak w przypadku streszczenia, cel CV powinien składać się z 2-3 zdań.
Jak już wspomnieliśmy, cel w CV jest przeznaczony dla każdego, kto nie ma doświadczenia zawodowego lub przechodzi przez zmianę kariery.
Przykłady celów CV
1) Tak więc, oto jak wyglądałoby to, gdybyś był studentem:
„Pracowity niedawny absolwent z licencjatem z projektowania graficznego szukający nowych możliwości. 3+ lat praktycznego doświadczenia w pracy z Adobe Illustrator i Photoshop, tworzeniu ilustracji i projektowaniu UX / UI.”
2) Albo z drugiej strony, jeśli przechodzisz przez zmianę kariery:
„Kierownik projektu IT z 5+ letnim doświadczeniem w tworzeniu oprogramowania. Zarządzał zespołem programistów, tworząc produkty dla kilku branż. Szukam możliwości wykorzystania mojego doświadczenia w zarządzaniu produktami zleconymi w firmie XYZ.”
Doświadczenie zawodowe
Najważniejszą częścią Twojego CV jest doświadczenie zawodowe.
To tutaj naprawdę sprzedajesz siebie, pokazując swoje przeszłe osiągnięcia i obowiązki.
Jeśli uda ci się opanować tylko tę sekcję, będziesz wiedział 80%+ wszystkiego, co trzeba wiedzieć o tworzeniu CV.
Istnieje wiele najlepszych praktyk dotyczących pisania doświadczenia zawodowego. Zanim jednak zagłębimy się w te wszystkie ciekawostki, zacznijmy od podstaw.
Jak wymienić doświadczenie zawodowe w CV?
Standardowy format dla twojego doświadczenia zawodowego jest następujący:
- Nazwa stanowiska / stanowisko – Twoja nazwa stanowiska znajduje się na górze każdego wpisu dotyczącego doświadczenia zawodowego. Kiedy kierownik działu kadr będzie przeglądał Twoje CV, chcesz, aby od razu wiedział, że masz odpowiednie doświadczenie zawodowe dla danego stanowiska.
- Nazwa firmy / Lokalizacja / Opis – Następnie podajesz nazwę pracodawcy oraz lokalizację biura, w którym pracujesz lub pracowałeś. W niektórych przypadkach możesz również krótko opisać firmę, jeśli organizacja nie jest znaną nazwą domową.
- Osiągnięcia i obowiązki – To jest sedno każdego wpisu dotyczącego doświadczenia zawodowego. W zależności od dziedziny, w której się znajdujesz, chcesz wymienić albo swoje osiągnięcia, albo obowiązki. Za chwilę zajmiemy się tym, jak i dlaczego.
- Ramy czasowe Twojego zatrudnienia w każdej firmie. Nie jesteś pewien dokładnych dat, w których gdzieś pracowałeś? Nie martw się – nie musisz być dokładny co do dnia, byleby było blisko. Standardowy format oczekiwany przez rekruterów i pracodawców to mm/rrrr (jest to szczególnie ważne, gdy Twoje podanie o pracę będzie przetwarzane przez system śledzenia kandydatów).
Jak widzisz, lista doświadczeń zawodowych powinna być wymieniona w odwrotnej kolejności chronologicznej – zaczynając od najnowszej pracy, idąc aż do przeszłości.
Teraz, gdy już wiesz, jak wymienić swoje doświadczenie, porozmawiamy o tym, jak napisać o swoim doświadczeniu w taki sposób, aby wyróżnić się na tle konkurencji.
Jesteś studentem bez doświadczenia zawodowego? Mamy cię pod opieką. Sprawdź nasz przewodnik po pisaniu CV stażowego tutaj.
Wymień osiągnięcia, jeśli to możliwe
Jednym z najczęstszych błędów w CV jest wymienianie w sekcji doświadczenia zawodowego wyłącznie obowiązków.
Rzecz w tym, że w większości przypadków menedżer zatrudniający wie, jakie dokładnie były twoje obowiązki. Załóżmy, że jesteś na przykład kierownikiem sprzedaży. Do Twoich obowiązków należałoby:
- Dotarcie do potencjalnych klientów przez telefon lub e-mail.
- Utrzymywanie relacji z istniejącymi klientami firmy i upsell odpowiednich produktów.
- Śledzenie i raportowanie leadów w CRM.
Przypadkowo, jest to dokładnie taka sama lista obowiązków dla każdego kierownika sprzedaży. 90% wszystkich innych CV prawdopodobnie wspomina o tym samym.
Dlatego, aby się wyróżnić, należy skupić się na wymienieniu osiągnięć w swoim CV. Albo w uproszczeniu, jak dokładnie pomogłeś firmie się rozwijać, osiągać kwartalne kwoty i tak dalej.
Pamiętaj jednak, że w niektórych dziedzinach nie ma aż tak wielu osiągnięć, które możesz wymienić. Załóżmy, że pracujesz w magazynie.
Twoje codzienne obowiązki prawdopodobnie obejmują:
- Załadunek, rozładunek i ustawianie sprzętu na co dzień.
- Pakowanie gotowych produktów i przygotowywanie ich do wysyłki.
- Asystowanie przy otwieraniu i zamykaniu magazynu.
W takich dziedzinach dość trudno jest się wyróżnić, więc trzymanie się obowiązków jest całkowicie w porządku.
Dostosuj swoje CV do stanowiska pracy
Czy wiesz, że ponad 70% życiorysów składanych na portalach ogłoszeniowych nigdy nie jest czytanych?
Więc pewnie zastanawiasz się, „Co daje?! Jaki jest sens doskonalenia swojego CV, jeśli robot może po prostu powiedzieć „Nie” i w pojedynkę zniszczyć cały wysiłek, który włożyłeś?”.
Cóż, nie martw się!
Kluczem jest tutaj dostosowanie swojego CV do każdej pracy, o którą się ubiegasz. Aby to zrobić, musisz umieścić w swoim CV odpowiednie słowa kluczowe z ogłoszenia o pracę.
Prześledźmy więc prosty przykład, jak to zrobić. Powiedzmy, że po przeczytaniu poniższego ogłoszenia o pracę na stanowisko digital marketera, odkryłeś, że najbardziej krytycznymi wymaganiami dla tej pracy są:
- 5+ lat doświadczenia w marketingu internetowym
- Doświadczenie w marketingu w mediach społecznościowych, z dobrą znajomością reklamy na Facebooku
- Licencjat z marketingu lub administracji biznesu
- Doświadczenie w zarządzaniu 20.000 PLN miesięcznym budżetem reklamowym na Facebooku
Teraz, aby dostosować swoje CV do tych wymagań, wystarczy wspomnieć o każdym z nich w swoim CV, uznając, że masz odpowiednie osiągnięcia i kwalifikacje!
Przykładowe wzory CV do wyboru:
Jak duże doświadczenie zawodowe zawrzeć w CV?
Jeśli masz ponad dziesięcioletnie doświadczenie zawodowe, prawdopodobnie jesteś zdezorientowany, ile z niego wymienić w swoim CV. Przecież gdybyś miał wymienić wszystko, co kiedykolwiek robiłeś, skończyłbyś pisząc mini-powieść.
Albo z drugiej strony, jeśli jesteś nowicjuszem na rynku pracy, prawdopodobnie nie masz ŻADNEGO doświadczenia i zastanawiasz się, o czym w ogóle możesz wspomnieć.
Oto ile informacji wymieniłbyś w swoim CV w zależności od poziomu doświadczenia:
- Jeśli nie masz żadnego doświadczenia, wypełnienie sekcji dotyczącej doświadczenia zawodowego może być nieco trudne. Możesz albo pozostawić ją pustą i skupić się na wszystkich innych sekcjach, albo wypełnić ją doświadczeniem w organizacjach studenckich, non-profit, itp.
- Kandydaci początkujący – Wymień wszystkie prace, które do tej pory wykonywałeś. Specjaliści średniego szczebla – Wymień TYLKO doświadczenie zawodowe istotne dla stanowiska, o które się ubiegasz. Specjaliści wyższego szczebla – Wymień maksymalnie 15 lat odpowiedniego doświadczenia zawodowego MAX. Jeśli Twoje ostatnie doświadczenie to praca na stanowisku dyrektora generalnego, nikogo nie obchodzi, że zaczynałeś karierę jako kasjer w wieku nastoletnim.
Jak wymienić wykształcenie w CV
Następną sekcją, którą zamierzamy omówić jest wykształcenie. Zacznijmy od podstaw – jak sformatować sekcję edukacji i co w niej wymienić. Następnie przejdziemy do wskazówek i trików, które pomogą Ci się wyróżnić.
- Nazwa studiów. Np: „Metalurgia”.
- Nazwa uczelni. Np: „Akademia Górniczo Hutnicza”.
- Lata uczęszczania. Np: „08/2008 – 06/2012”
- Osiągnięcia akademickie. Jakieś ciekawe prace, które napisałeś, kursy, w których się wyróżniałeś itp.
Wskazówki dotyczące doskonalenia sekcji edukacyjnej:
- Jeśli nie masz żadnego doświadczenia zawodowego, wspomnij najpierw o swojej sekcji edukacyjnej.
- Wspomnij o swojej ostatniej pozycji edukacyjnej na górze.
- Jeśli masz wykształcenie wyższe, nie wspominaj w ogóle o swojej szkole średniej.
Jak wymienić umiejętności w CV
Wymieniając umiejętności w swoim CV, należy wykonać 3 zasadnicze kroki:
Krok #1 – Wymień twarde umiejętności z poziomami doświadczenia. Dla każdej umiejętności twardej, którą wymieniasz, chcesz wymienić poziom swojej biegłości.
Poziom umiejętności twardych – z reguły możesz podzielić je na:
Początkujący – Masz pewne doświadczenie z daną umiejętnością, czy to z jakiejś praktyki na poziomie podstawowym, czy z edukacji w klasie.
Średniozaawansowany – Używasz tej umiejętności w środowisku pracy z dobrym poziomem zrozumienia.
Zaawansowany – jesteś osobą odpowiedzialną za tę umiejętność w swoim biurze. Potrafisz szkolić innych pracowników i rozumiesz tę umiejętność na wysokim poziomie.
Ekspert – Stosowałeś tę umiejętność w więcej niż kilku różnych projektach i organizacjach. Jesteś osobą, która może doradzić w tej kwestii nie tylko w swoim biurze, ale nawet wśród najlepszych specjalistów w swojej dziedzinie.
Upewnij się, że NIGDY nie kłamiesz na temat swoich poziomów umiejętności. W przeciwnym razie będzie to dość niezręczne zarówno dla Ciebie, jak i Twojego pracodawcy.
Wyobraź sobie swoje pierwsze zadanie w pracy jako Ilustrator – stworzenie wektora graficznego, który będzie pasował do artykułu. Jeśli w końcu dostarczysz pospiesznie narysowaną postać patyka pokolorowaną narzędziem wiadra z farbą w Microsoft Paint, wylecisz z pracy zanim skończy się okres próbny.
Krok #2 – Dostosuj swoje umiejętności do pracy. Możesz mieć jakieś super rzadkie, niesamowite umiejętności, ale nie zawsze będą one przydatne. Na przykład, to wspaniałe, że znasz się na rachunkowości, ale czy naprawdę będziesz tego potrzebował w swojej nowej pracy jako kucharz liniowy? Dokładnie!
Spójrz na ogłoszenie o pracę i wymień 2-3 niezbędne umiejętności wymagane na danym stanowisku.
Na przykład:
Kwalifikacje
- Wykształcenie wyższe
- Biegły w sprawach technicznych, posiadający pewne doświadczenie w systemach CMS takich jak WordPress
- Umiejętność radzenia sobie w stresującym środowisku i żonglowania wieloma zadaniami i terminami
- Umiejętności organizacyjne i zarządzania czasem
- Doskonałe umiejętności komunikacyjne
- Samodzielność, zdolność do zarządzania własną pracą
- Postawa „do dzieła” i umiejętność myślenia poza schematami.
Systemy:
- Biegła znajomość programów Photoshop, InDesign, Illustrator, Keynote i Pages
- Podstawowa znajomość oprogramowania Office – Word, Excel, Powerpoint i Outlook
Jak widać, obowiązkowe umiejętności to Photoshop, InDesign, Illustrator, Keynote i Pages. Dobrym rozwiązaniem jest WordPress. Możesz również wspomnieć o Word, Excel, Powerpoint i Outlook, ale zakłada się, że wiesz jak ich używać, ponieważ są one wymagane w większości prac biurowych.
Jeśli jesteś wykwalifikowany, upewnij się, że wymieniłeś wszystkie istotne umiejętności z odpowiednimi poziomami biegłości w sekcji „Umiejętności”.
Krok #3 – Dołącz kilka uniwersalnych umiejętności – „Uniwersalne umiejętności” to takie, które przydają się w prawie każdej pracy. Są to zarówno umiejętności miękkie (przywództwo, praca zespołowa, krytyczne myślenie itp.), jak i umiejętności twarde (Excel, Powerpoint, Photoshop, pisanie itp.). Niezależnie od tego, o jaką pracę się ubiegasz, istnieje szansa, że te umiejętności przydadzą się w taki czy inny sposób, więc nie krępuj się ich wymienić, nawet jeśli nie są wymagane na danym stanowisku.
Nie jesteś pewien, które umiejętności należy wymienić w swojej dziedzinie? Może to być jedna z tych 100+ niezbędnych umiejętności, które należy umieścić w każdym CV!
Inne ważne sekcje życiorysu
Sekcje, które omówiliśmy do tej pory są obowiązkowe w każdym CV. Są one podstawą każdego podania o pracę i jeśli je dobrze wypełnisz, to wylądujesz w każdej pracy, o którą się ubiegasz.
Poniższe sekcje mogą jednak dać ci dodatkowy impuls tu i ówdzie.
Języki
Czy jesteś dwujęzyczny? Albo lepiej, wielojęzyczny? Powinieneś ZAWSZE wspomnieć o tym w swoim CV!
Nawet jeśli stanowisko nie wymaga znajomości danego języka, to i tak może się ona przydać w pewnym momencie. W końcu zawsze lepiej znać więcej języków niż mniej.
Aby wymienić języki w swoim CV, wystarczy je spisać i przypisać im odpowiedni poziom:
- Native
- Płynny
- Proficient (Wystarczająca znajomość, aby przejść w środowisku zawodowym)
- Średniozaawansowany
- Podstawowy
Nie powinieneś nigdy kłamać na temat swoich umiejętności językowych. Nigdy nie wiadomo, czy Twój rozmówca nie okaże się biegły w danym języku, a nawet czy nie będzie jego native speakerem!
Hobby i zainteresowania
Chcesz dodać trochę pikanterii do swojego CV? Sekcja hobby i zainteresowań, choć nie jest zmienną grą, może pomóc pokazać, kim jesteś jako osoba. Kto wie, może ty i twój rozmówca macie jakieś wspólne hobby?
Jeśli masz trochę dodatkowego miejsca w swoim CV, nie wahaj się pokazać swojej osobowości za pomocą sekcji hobby/zainteresowania.
Doświadczenie w wolontariacie
Jeśli jesteś osobą, która poświęca swój wolny czas na pomaganie innym, nie oczekując nic w zamian, istnieje prawdopodobieństwo, że jesteś typem pracownika, który jest w tym nie tylko dla pieniędzy. To pozostawia wrażenie, że jesteś oddanym, lojalnym pracownikiem.
Wiele badań pokazuje, że możesz zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie po prostu wymieniając swoje doświadczenie w wolontariacie. Jest to szczególnie ważne, jeśli jesteś studentem bez żadnego doświadczenia zawodowego.
Certyfikaty i nagrody
Czy masz jakieś nagrody, które wyróżniają Cię w Twojej dziedzinie? A może certyfikaty od ekspertów z branży?
Niezależnie od tego, co posiadasz, jeśli tylko jest to istotne dla stanowiska, o które się ubiegasz, nie krępuj się dodać tego do swojego CV.
Powiedzmy na przykład, że jesteś inżynierem chmury Microsoft. Zakładając, że specjalizujesz się w technologiach Microsoftu, zdecydowanie chciałbyś uwzględnić wszystkie istotne certyfikaty.
Publikacje
Czy jesteś pisarzem freelancerem? A może wybitnym pracownikiem naukowym?
Jeśli masz jakieś opublikowane prace (online, lub w czasopiśmie akademickim), możesz chcieć dołączyć je do swojego CV. Upewnij się, że podałeś adres URL, aby HR wiedział, gdzie można sprawdzić twoją pracę!
Projekty
Praca nad projektami pobocznymi może naprawdę pokazać Twoją pasję do swojej dziedziny. Niezależnie od tego, czy są to projekty klasowe na uniwersytecie, czy też przedsięwzięcia przedsiębiorcze w niepełnym wymiarze godzin, oba są równie istotne.
Załóżmy, że na przykład pracowałeś nad próbnym oprogramowaniem w ramach konkursu na uniwersytecie. Przeszedłeś przez wszystkie etapy tworzenia produktu, od ideacji do stworzenia strategii marketingowej.
Możesz wspomnieć o tym projekcie w swoim CV i mieć większe szanse na zdobycie stażu biznesowego!
Albo z drugiej strony, może zarządzasz sklepem Etsy, sprzedając klientom online ręcznie robione przedmioty. Wspomnij o tym wszystkim!
Menedżerowie zatrudniający uwielbiają pracowników, którzy wykonują fajną pracę w wolnym czasie.
Darmowa lista kontrolna do pisania CV
- Czy sekcja informacji kontaktowych zawiera wszystkie niezbędne informacje?
- Czy Twój e-mail kontaktowy jest profesjonalny? Np.: imię+lastname@email.com
- Czy używasz właściwego formatu CV?
- Czy Twoje CV ma 1-2 strony?
- Czy w swoim CV zawarłeś wszystkie niezbędne sekcje?
- Czy wymieniłeś tylko najbardziej istotne doświadczenia zawodowe?
- Czy wymieniłeś/aś osiągnięcia zamiast obowiązków?
- Czy dopasowałeś swoje CV do ogłoszenia o pracę, o które się ubiegasz?
- Czy wymieniłeś w swoim CV odpowiednią ilość doświadczeń zawodowych?
- Czy wymieniłeś w swoim CV swoje wykształcenie?
- Czy wymieniłeś wszystkie umiejętności właściwe dla stanowiska, o które się ubiegasz?
- Czy dodałeś jakieś inne ważne sekcje w swoim CV?
- I wreszcie, czy przeczytałeś swój życiorys?
Jeśli ☑ zaliczyłeś wszystkie punkty? Gratulacje! Opanowałeś wszystko, co trzeba wiedzieć o tym, jak napisać CV i możesz ruszać w poszukiwaniu pracy! Jeśli jednak ominąłeś jakieś punkty, przejrzyj swoje CV jeszcze raz i dopracuj je jak najlepiej.