Strona główna » Wzory CV » Jak napisać CV w 2022 roku?

Jak napisać CV w 2022 roku?

Jeśli zdecydowałeś, że ten rok jest rokiem, aby obrać nowy kierunek swojej kariery lub szukasz nowej możliwości, wiedza o tym, jak napisać CV w 2022 roku jest kluczowa.

Pisanie CV do następnej pracy nie musi być czasochłonnym przedsięwzięciem. Stosując się do sprawdzonych technik i kilku najnowszych trendów, możesz łatwo skonstruować dokument, który będzie wyglądał dobrze i będzie czytany profesjonalnie. Nasze narzędzia do tworzenia CV również mogą pomóc.

Aby uzyskać właściwą reakcję osoby czytającej Twoje CV, zanotowaliśmy kilka najważniejszych wskazówek, które warto wziąć pod uwagę, jeśli w tym roku przygotowujesz nowy dokument.

Poruszamy również kwestię niektórych rzeczy, które możesz potrzebować rozważyć, jeśli dotknęły cię skutki epidemii COVID-19 i sposobów, w jakie możesz się odbić po okresie przestoju.

Podstawy szablonu CV

Tworzenie CV powinno być ćwiczeniem w zachowaniu równowagi między stylem a treścią. Idealnie byłoby zawrzeć najważniejsze informacje, nie przytłaczając czytelnika zbyt dużą ilością słów.

Nie zawsze jest to łatwe, zwłaszcza jeśli masz za sobą długą i pełną osiągnięć karierę, ale są sposoby, by zrobić to skutecznie.

Aby to osiągnąć, niech Twój projekt skupi się na minimalizmie. Nie przytłaczaj szablonu zbyt dużą ilością elementów graficznych, bo to odwróci uwagę od głównego punktu: Twoich umiejętności i doświadczenia.

Podczas projektowania dokumentu skup się po prostu na tych najważniejszych elementach szablonu CV:

 • Zarządzaj równowagą między białą przestrzenią a tekstem
 • Utrzymuj długość pomiędzy 1-2 stronami
 • Pisz czytelną czcionką o rozmiarze 12
 • Dodaj trochę neutralnych kolorów, aby przyciągnąć wzrok
 • Uporządkuj wszystko w przejrzystych sekcjach

Uwzględnij najważniejsze szczegóły w CV

Zanim zaczniesz tworzyć swoje CV, zanotuj wszystkie najważniejsze dane, które chcesz zawrzeć w swojej karierze i dotychczasowych szkoleniach. Nie zapomnij również sprawdzić opisu stanowiska, na które się wybierasz, aby dokładnie określić, czego pracodawca szuka w kandydacie. Dzięki temu proces wypełniania informacji w CV będzie znacznie łatwiejszy.

Kiedy już zabierzesz się za akt budowania CV, musisz skupić się na wszystkich obszarach, które będą potrzebne rekruterom, aby zdecydować, czy jesteś odpowiednim kandydatem, czy nie. Należą do nich następujące elementy.

Dane osobowe i kontaktowe

CV bez nazwiska i danych kontaktowych upadnie na pierwszej przeszkodzie, ponieważ pracodawca nie będzie miał jak się z Tobą skontaktować. W tej sekcji nie musisz dodawać więcej informacji niż imię i nazwisko, numer telefonu i adres e-mail.

Krótki wstęp lub podsumowanie

Nie jest to niezbędna część Twojego CV, ale może pomóc mu uzyskać trochę więcej przebiegu. Krótkie, kilkuzdaniowe podsumowanie może być świetnym sposobem na rozpoczęcie dokumentu.

Twoje doświadczenie zawodowe

Sekcja dotycząca doświadczenia zawodowego jest prawdopodobnie najbardziej istotną częścią każdego CV. To właśnie tutaj potencjalni pracodawcy będą patrzeć najuważniej.

Aby mieć jak największe szanse na zainteresowanie ich, powinieneś opisać swoją historię zawodową w odwrotnym porządku chronologicznym. Dzięki temu Twój dokument będzie przedstawiał najbardziej aktualny obraz Twojego doświadczenia zawodowego.

Wyszczególnij każdy wpis dotyczący Twoich ostatnich miejsc pracy, podając:

 • Daty zatrudnienia
 • Nazwę stanowiska
 • Nazwę firmy
 • Lokalizację firmy
 • Kilka punktów na temat zadań, które wykonywałeś i wyników, które osiągnąłeś

Twoje umiejętności i zdolności

Dobry zestaw umiejętności to kolejne przydatne narzędzie w dobrym CV. Powinny one zawierać dobrą mieszankę umiejętności twardych i miękkich. Umiejętności, które wymieniasz, powinny być również ukierunkowane na potrzeby danej pracy. Jeśli masz jakieś niepowiązane umiejętności, które nie będą służyć tej pracy, lepiej je pomiń.

Twoje wykształcenie i szkolenia

Sekcja dotycząca wykształcenia to kolejny kluczowy element. Nawet jeśli dopiero co ukończyłeś szkolenie, te kwalifikacje powinny być wymienione.

Ten segment będzie szczególnie ważny, jeśli praca ma jakieś minimalne wymagania dotyczące wykształcenia. Powinieneś zawrzeć:

 • Kwalifikacje
 • Tytuł kursu lub przedmiot
 • Daty nauki
 • Stopień, jaki uzyskałeś.

Dodaj kilka dodatkowych upiększeń

Poza tymi podstawowymi obszarami powyżej powinieneś pomyśleć o tym, jak pójść o krok dalej. Istnieje wiele sposobów na dodanie dodatkowej siły przebicia do swojego dokumentu.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na odzwierciedlenie imponującego osiągnięcia lub wyróżnienia jest dodanie dodatkowej, opcjonalnej sekcji, która może przyciągnąć rekrutera. Mogą one obejmować:

 • Kursy i certyfikaty
 • Nagrody i osiągnięcia
 • Zainteresowania i hobby

Co zrobić, jeśli COVID-19 wpłynął na Twoją karierę?

Koronawirus COVID-19 spowodował wiele zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu rynku pracy w 2022 roku. Dla wielu specjalistów okres przestoju jest nieunikniony. Może to wymagać odzwierciedlenia w Twoim CV, jeśli jesteś bezrobotny lub byłeś niedawno.

Jest jednak kilka rzeczy, które można zrobić, aby pomóc Ci się odnaleźć po zakończeniu pandemii.

 • Podkreśl wszystkie umiejętności, które zdobyłeś lub kwalifikacje, które zdobyłeś w okresie blokady lub braku aktywności.
 • Zaplanuj swój następny krok po zniesieniu blokady.
 • Zastanów się, czy będziesz w stanie kontynuować pracę w obecnym sektorze lub na obecnym stanowisku i poszukaj alternatywy, jeśli nie.
 • Buduj swoją sieć kontaktów z innymi pracownikami i ekspertami z branży, aby wiedzieć, gdzie leżą najlepsze możliwości.
 • Upewnij się, że Twoje CV jest w doskonałej formie.

Pamiętaj, że sprawy w końcu wrócą na właściwe tory, a jeśli na rynku pracy pojawi się ruch, lepiej być przygotowanym lepiej niż niedostatecznie.

Kreator CV może pomóc Ci dostosować Twoje CV do standardów z 2022 roku. Nasza gama profesjonalnie zaprojektowanych i zoptymalizowanych szablonów może być łatwo zmodyfikowana przy użyciu naszych narzędzi online o wszystkie Twoje najlepsze umiejętności i momenty z Twojej kariery.