Zmagasz się z napisaniem CV, gdy nie masz doświadczenia zawodowego? Oto, co musisz wiedzieć.
Poszukiwanie pracy może czuć się jak bitwa pod górę, gdy nie masz jeszcze doświadczenia zawodowego. Jak masz napisać CV, kiedy nie masz o czym pisać? Cóż, nie powinieneś pozwolić, aby to powstrzymało cię przed wylądowaniem na stanowisku podstawowym w twojej pierwszej pracy. Kandydat z największym doświadczeniem nie zawsze jest kandydatem, który dostaje pracę. Rekruterzy szukają czegoś więcej niż tylko doświadczenia, więc ważne jest, aby użyć swojego CV, aby pokazać, kim jesteś i dlaczego jesteś świetnym dopasowaniem dla ich klienta. Jeśli szukasz odpowiedzi na temat tego, jak napisać CV bez doświadczenia, oto siedem rzeczy, które musisz wiedzieć.
Dostosuj swoje CV do stanowiska
Po pierwsze, upewnij się, że Twoje CV jest dostosowane do pracy, o którą się ubiegasz. To ważne. Jeśli masz CV bez doświadczenia zawodowego, to kluczem jest skupienie się na swoich miękkich i twardych umiejętnościach, a nie na doświadczeniu, którego nie masz. Zeskanuj ogłoszenie o pracę i wyciągnij wszystkie istotne umiejętności i kwalifikacje, których poszukuje rekruter. Mogą to być takie rzeczy jak dbałość o szczegóły, doświadczenie w obsłudze klienta czy dobre zarządzanie czasem. Aby dopasować swoje CV do stanowiska, ważne jest, aby uwzględnić w nim umiejętności, które widzisz. Możesz je zawrzeć w swoim oświadczeniu osobistym lub stworzyć dedykowaną kolumnę „Umiejętności”. Kluczem jest upewnienie się, że rekruter widzi, że nie jest to ogólne CV i że posiadasz umiejętności istotne dla danego stanowiska.
Wykorzystaj w pełni swoje doświadczenie osobiste
Twoje osobiste doświadczenie jest pierwszą rzeczą, którą rekruter przeczyta w Twoim CV, więc musi być dobre. Poświęć czas na napisanie trzech do pięciu zdań o sobie, swoich umiejętnościach i tym, co czyni Cię idealnym kandydatem na dane stanowisko. Niech to będzie krótkie i zwięzłe. To nie powinna być opowieść, ale migawka tego, co sprawia, że jesteś świetnym pracownikiem. Możesz nie mieć doświadczenia zawodowego, ale nadal możesz pokazać swoją czarującą osobowość.
Pomyśl o doświadczeniu poza pracą zawodową
Chcesz uzyskać kilka darmowych porad? Traktuj swoje zajęcia pozalekcyjne i wolontariat jak pracę. Dowody wskazują, że pracodawcy są skłonni wziąć pod uwagę doświadczenie wolontariackie przy rozważaniu kandydata na stanowisko. Dlatego poświęć czas na mentalne przesianie ostatnich 10 lat i pomyśl o tym, kiedy mogłeś być wolontariuszem w firmie, prowadzić działalność charytatywną, odbyć obowiązkowe praktyki zawodowe lub odpowiednie zajęcia w szkole średniej lub na uniwersytecie – wszystko, co będzie dobrze wyglądać w CV. Być może nie była to praca zarobkowa, ale z pewnością zdobyłeś dzięki niej cenne umiejętności.
Podaj swoje umiejętności, które można wykorzystać na danym stanowisku
91 procent pracodawców woli, aby ich kandydaci mieli doświadczenie zawodowe, ale tylko 65 procent z nich woli, aby kandydaci mieli odpowiednie doświadczenie zawodowe.
Dzieje się tak dlatego, że większość rekruterów rozumie, że choć kandydaci mogą nie mieć dokładnie takiego doświadczenia, jakiego szukają, większość z nich będzie miała umiejętności, które można wykorzystać. Są to umiejętności, których kandydat mógł się nauczyć w innej pracy lub branży, które można wykorzystać i które są istotne dla wszystkich. Kluczem dla kandydata z niewielkim lub żadnym doświadczeniem zawodowym jest rozpoznanie tych umiejętności i podkreślenie ich w swoim CV. Niektóre przykłady umiejętności do przeniesienia to obsługa klienta, doświadczenie w zarządzaniu i analiza danych.
Dodaj list motywacyjny
W CV nie zawsze jest miejsce na szczegółowe opisanie, dlaczego jesteś najlepszym kandydatem na dane stanowisko, a to może być problematyczne, jeśli brakuje Ci doświadczenia zawodowego. Musisz być w stanie pokazać rekruterowi, kim jesteś i co sprawia, że nadajesz się na to stanowisko. Wysłanie listu motywacyjnego zawierającego wszystkie najważniejsze elementy obok CV jest świetnym sposobem, aby to zrobić. Jest to szansa na zaprezentowanie swojej osobowości i podkreślenie odpowiednich umiejętności, które pomogą Ci odnieść sukces w danej roli. Pamiętaj, aby list był profesjonalny, zwięzły i miał świetny początek.
Używaj właściwych słów kluczowych
Rekruter (lub jego system śledzenia kandydatów), będzie skanować Twoje CV pod kątem słów kluczowych. Są to konkretne umiejętności i kwalifikacje istotne dla danej roli, które można znaleźć w ogłoszeniu o pracę. Ważne jest, aby wspomnieć o tych słowach kluczowych w swoim CV (zakładając, że masz odpowiednie umiejętności), w przeciwnym razie Twoje CV ma niewielkie lub żadne szanse na przejście.
Usprawnij swoje CV tak, abyś mówił tym samym językiem co rekruter. Jeśli ogłoszenie o pracę podkreśla doświadczenie w przywództwie jako niezbędną umiejętność, to upewnij się, że w Twoim CV znajdują się słowa kluczowe „doświadczenie w przywództwie”. Jeśli napiszesz „doświadczenie w zarządzaniu”, a jednocześnie będzie ono miało zastosowanie, rekruter może nawet nie zobaczyć Twojego CV, jeśli będzie szukał słowa kluczowego „przywództwo”.
Pokaż swoją osobowość
Entuzjazm liczy się bardziej niż myślisz. Jeśli możesz pokazać swoją osobowość i entuzjazm dla roli w swoim CV, jesteś już w silniejszej pozycji niż większość kandydatów. Możesz nie mieć dokładnie takiego doświadczenia, jakiego poszukuje rekruter.