Podczas procesu poszukiwania pracy możesz zadać sobie pytanie „czy naprawdę potrzebuję listu motywacyjnego?”.
I szczerze mówiąc, jest to bardzo dobre pytanie.
Być może słyszałeś jak wielu rekruterów mówi, że list motywacyjny nie jest tak ważny jak CV. Niektórzy rekruterzy nawet otwarcie przyznają, że w ogóle nie czytają listów motywacyjnych.
Nic więc dziwnego, że jesteś zdezorientowany, czy naprawdę potrzebujesz listu motywacyjnego, czy nie.
W tym artykule zamierzamy głęboko zanurkować w temat i nauczyć Cię, kiedy naprawdę potrzebujesz listu motywacyjnego (a kiedy nie).
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się:
- Czy musisz dołączyć list motywacyjny do swojej aplikacji (i dlaczego)
- Kiedy nie dołączać listu motywacyjnego do CV
- Kiedy naprawdę warto włożyć wysiłek w swój list motywacyjny
Czy potrzebuję listu motywacyjnego do mojego CV?
Krótka odpowiedź: tak, powinieneś złożyć list motywacyjny obok swojego CV.
Oto dlaczego:
- Większość ofert pracy wymaga złożenia listu motywacyjnego.
- Rekruterzy mogą nie mieć czasu na przeczytanie WSZYSTKICH listów motywacyjnych, które otrzymują, ale na pewno przeczytają je, jeśli są na etapie wyboru kandydata. Poza tym, nawet jeśli nigdy nie dotrą do Twojego listu motywacyjnego, to niezłożenie go, gdy jest wymagany, będzie czerwoną flagą. List motywacyjny pokazuje, że włożyłeś dodatkowy wysiłek. Więc nawet jeśli rekruterzy nie przeczytają go, będą wiedzieli, że naprawdę chcesz dostać tę pracę i że jesteś zaangażowany w podjęcie wszystkich niezbędnych kroków, aby pokazać, że jesteś tego wart.
- List motywacyjny może odróżnić Cię od innych kandydatów. Wyobraź sobie taki scenariusz: rekruter patrzy na dwóch kandydatów z dokładnie takim samym wykształceniem i życiorysem. Różnica? Jeden z nich złożył list motywacyjny, który dokładnie pokazuje, dlaczego jest idealnym kandydatem na dane stanowisko, podczas gdy drugi po prostu skopiował i wkleił internetowy szablon. Którego z nich byś wybrał? Dokładnie o to nam chodzi!

W związku z powyższym, istnieje kilka przypadków, w których list motywacyjny nie jest konieczny, a także kilka innych, w których nie powinieneś go po prostu złożyć, ale powinieneś włożyć dodatkowy wysiłek, aby był on niezapomniany!
Gotowy, by się z nimi zapoznać?
Kiedy nie dołączać listu motywacyjnego
3 przypadki, w których nie musisz dołączać listu motywacyjnego do swojej aplikacji to:
1. Oferta pracy nie wymaga listu.
Tak, w niektórych przypadkach, opis stanowiska pracy będzie wyraźnie instruował Cię, abyś nie składał listu motywacyjnego, gdy ubiegasz się o dane stanowisko. Nie trzeba dodawać, że złożenie go bez względu na instrukcje nie uczyni cię dzieckiem plakatu dla poświęcenia; pokaże to tylko, że nie potrafisz przestrzegać instrukcji.
2. Nie masz czasu, aby dostosować swoje listy motywacyjne.
Jeśli jest jedna rzecz, która jest gorsza niż nie złożenie listu motywacyjnego, to złożenie złego listu motywacyjnego. Co mamy na myśli mówiąc zły? Niestandardowy list motywacyjny lub list motywacyjny oparty na jednym, uniwersalnym szablonie, który planujesz masowo wysyłać do wszystkich miejsc pracy, o które się ubiegasz.
Jeśli więc ubiegasz się o wiele stanowisk i nie masz czasu (ani kreatywności), aby napisać osobny list motywacyjny dostosowany do każdego stanowiska, to po prostu nie pisz go, zamiast popełniać ten błąd w liście motywacyjnym.
3. Nie ma miejsca, aby przesłać jeden na platformie aplikacyjnej.
Kiedy wypełniasz aplikację o pracę online, możesz zauważyć, że nie ma tam miejsca na przesłanie listu motywacyjnego.
Potraktuj to jako wyraźny znak, że list motywacyjny nie jest wymagany dla danej roli.
Kiedy powinieneś włożyć więcej wysiłku w przesłanie listu motywacyjnego?
Jak już wspomnieliśmy, najlepszą praktyką jest przesyłanie listu motywacyjnego wraz z CV do każdej pracy, stażu czy nawet stanowiska wewnętrznego, o które się ubiegasz (chyba, że wyraźnie o to poproszą).
Jest jednak kilka przypadków, w których powinieneś NAPRAWDĘ złożyć list motywacyjny – i włożyć dodatkowy wysiłek, aby był on znaczący:
- Masz ważne informacje do dodania. Może to być luka w karierze, konieczność przeniesienia się lub zmiana kariery – wszystko, w zasadzie, czego nie możesz szczegółowo opisać w swoim CV. Twój list motywacyjny jest szansą na wyjaśnienie tego (zwłaszcza jeśli dodaje to znaczną wartość do Twojej aplikacji).
- Istnieje osobiste połączenie/referencja. Jeśli ktoś osobiście polecił Cię firmie, pamiętaj, aby potwierdzić to w swoim liście motywacyjnym. Osobiste polecenie oznacza punkty bonusowe dla Twojej aplikacji, więc nie przegap okazji, aby o tym wspomnieć.
- Masz powiązania z firmą. Odbyłeś staż w tej firmie? A może znasz kierownika ds. rekrutacji lub kogoś wyższego rangą poza pracą. Bez względu na wszystko, w swoim liście motywacyjnym powiedz o wszelkich powiązaniach z firmą. Prawdopodobnie wyjdzie to na dobre Twojej aplikacji lub przynajmniej pokaże czytającym ją osobom, że jesteś transparentny.
- To jest twoja wymarzona praca. Nie rób z tego listu miłosnego do firmy, ale użyj swojego listu motywacyjnego, aby wyrazić, co ta praca znaczy dla Ciebie zawodowo i jak pomoże Ci się rozwijać. Pasja przechodzi długą drogę!
6 wskazówek jak stworzyć idealny list motywacyjny
Najważniejsze?
List motywacyjny jest istotną częścią Twojego podania o pracę i powinieneś dołączyć go do swojego CV.
Dlatego, jak możesz sobie wyobrazić, Twój list motywacyjny powinien być na równi z Twoim CV. Zanim zaczniesz pisać swój list motywacyjny, oto kilka wskazówek, które ułatwią Ci ten proces:
1. Trzymaj go krótko. Jedna strona to więcej niż wystarczająco, jeśli chodzi o list motywacyjny. Właściwie optymalna długość listu motywacyjnego to 250-400 słów. 2. Postępuj zgodnie z instrukcjami dotyczącymi składania dokumentów. W opisie stanowiska szukaj informacji na temat formatu listu motywacyjnego (Word lub PDF), czcionek i marginesów oraz treści (np. jakie sekcje lub informacje należy zawrzeć). 3. Popraw swój list motywacyjny. Kiedy już skończysz pisać, upewnij się, że Twój list motywacyjny nie zawiera żadnych błędów gramatycznych ani ortograficznych. Mówienie, że jesteś "świetnym graczem zespołowym" lub "skutecznym komunikatorem" zaprowadzi Cię donikąd. Zamiast tego, staraj się to pokazać, popierając to swoim doświadczeniem. Pomyśl: "Jestem świetnym komunikatorem" kontra "Jestem świetnym komunikatorem, zamknąwszy 50+ sprzedaży miesięcznie w mojej ostatniej pracy". 5. Wzmocnij swoją markę osobistą. Wybierz użycie tych samych czcionek, marginesów, kolorów i stylu zarówno w CV, jak i w liście motywacyjnym. W ten sposób możesz podkreślić swoją markę osobistą i zrobić większe wrażenie na menedżerze zatrudniającym. 6. Używaj czasowników akcji. Aby wyróżnić swoje osiągnięcia, używaj czasowników akcji. Zamiast więc powtarzać "byłem odpowiedzialny za" lub "byłem odpowiedzialny za", możesz użyć czasowników akcji, takich jak "zarządzałem" lub "koordynowałem".